Myšlenka na den
Biskupové EU vyjadřují blízkost a solidaritu s lidem na Ukrajině, který trpí ruskou neospravedlnitelnou invazí, jež probíhá v plném rozsahu již více než tři roky. Poslyšte prohlášení předsednictva Rady evropských biskupských konferencí.
V modlitbách myslíme na všechny, kteří přišli o život, na ty, kteří museli ve strachu opustit své domovy, na ty, kteří trpí a jsou zraněni, i na ty, kteří brání svou vlast.
Chceme vyjádřit vděčnost činitelům EU za poskytnutí bezprecedentní humanitární, politické, ekonomické, finanční i vojenské podpory Ukrajině a jejím obyvatelům v uplynulých letech. Rovněž si hluboce vážíme neúnavného úsilí nevládních organizací občanské společnosti, včetně mnoha náboženských aktérů a běžných občanů, kteří projevovali konkrétním způsobem solidaritu s lidmi, kteří trpí následky války.
Boj Ukrajiny za mír a obranu její územní celistvosti je nejenom bojem o vlastní budoucnost. Jeho výsledek bude rozhodující také pro osud celé evropského kontinentu a svobodného demokratického světa.
Válka nyní vstoupila do nové kapitoly. Uprostřed prohlubující se geopolitické složitosti a nepředvídatelnosti kroků některých členů mezinárodního společenství vyzýváme Evropskou unii a její členské státy, aby zachovaly jednotu ve svém odhodlání podpořit Ukrajinu a její lid.
Ruská invaze na Ukrajinu je hrubým porušením mezinárodního práva. Použití síly ke změně státních hranic a kruté činy spáchané na civilním obyvatelstvu jsou nejen neospravedlnitelné, ale vyžadují i důsledné prosazování spravedlnosti.
Komplexního, spravedlivého a trvalého míru na Ukrajině lze dosáhnout pouze prostřednictvím vyjednávání. Jakékoli důvěryhodné a upřímné úsilí o dialog by mělo být podpořeno pokračující silnou transatlantickou a celosvětovou solidaritou a musí se na něm podílet oběť agrese: Ukrajina. Důrazně odmítáme jakékoli pokusy o překroucení reality této agrese.
Aby byla budoucí mírová dohoda udržitelná a spravedlivá, musí plně respektovat mezinárodní právo a musí být podložena účinnými bezpečnostními zárukami, které zabrání tomu, aby se mírová dohoda stala záminkou k obnovení konfliktu. Mírová dohoda musí stanovit nezbytné podmínky, které zajistí, že se ukrajinské rodiny budou moci znovu spojit a žít důstojný život v bezpečí a svobodě ve své svrchované a nezávislé vlasti. Kromě toho je třeba s ohledem na obnovu ukrajinské sociální struktury, posílení její sociální soudržnosti a nastoupení dlouhodobé cesty k usmíření usilovat o to, aby práva všech komunit, včetně ruskojazyčné menšiny, byla dodržována a chráněna.
Mezinárodní společenství by mělo pokračovat v pomoci Ukrajině při obnově zničené infrastruktury. Na tomto úsilí se musí podílet i Rusko, agresor. V reakci na snahu Ukrajiny o budoucnost v rámci Evropské unie a na její na příslušné reformní snahy vyzýváme EU, aby pokročila v rozšiřování EU se všemi kandidátskými zeměmi včas a spravedlivě.
Vzhledem k tomu, že se v současné době rýsují obrysy nové globální bezpečnostní architektury, je naší hlubokou nadějí, že Evropská unie zůstane věrná svým závazkům: být příslibem míru a kotvou stability v Evropě, ve svém sousedství i ve světě.
V době postní, která je časem pokání a obrácení vedoucího k Velikonocům, svátkům naděje a nového života, nadále svěřujeme Ukrajinu a Evropu našemu Pánu Ježíši Kristu na přímluvu Panny Marie. Královny míru.
převzato z časopisu Universum 1/2025
Myšlenka na den – krátké zamyšlení, úvaha či fejeton pro všední i sváteční den, každý den 5.57, 11.57 a 17.55.